FMS Grade Level 7/8 Teams

To email a staff member, use the names listed below and this email convention:



SEVENTH GRADE

(Teacher & Room #)


7/8 Flex Team

Shelley Kennedy (English) - 1716

Alex Kunesh (Science) - 1715

Lisa Drietz (Math) - 1719

Jennifer Quam - (Sp. Ed.) - 17..

7B

Cindra Kuschel (English) - 1704

Thomas Sanford (History) - 1706

Kirk Lingenfelter (Science) - 1707

Casey Miller (Math) - 1705

Erica Henke (Sp. Ed) 170

7C

Kathryn Campbell (English) -2718

Daniel Anderson (History) - 2716

Christopher Hanson (Science) - 2715

David Herath (Math) - 2717

Sally Bisted (Sp.Ed) - 2719

7D

Helene Danielson (English) 2704

Gregory Swenson (History) - 2706

Jay Sannes (Science) - 2707

LeAnn Howieson (Math) - 2705

Kristin Tomonovich (Sp. Ed) - 2703


Specialists/Resource Teachers

Tracy Hopperstad (Health) - 1717

Cory Olson (PLTW) - 1408

Jim Reed (Multimedia) - 2422

Trista Sandusky - (Art) 2404

Tana Johnson (Sped Ed, 7-8) 1405

JoDee Moen (LEC) 1407

Elaine Gilbertson (Speech/Lang)

Lisa Salo (Speech/Lang) 2419

Angela Bahr (DCD) 1819

Nellie Ghazaryan-Diemer (nellie.ghazaryandieme for email) (DCD)

Grant Gmeinder (Phy. Ed.)

Brian Gustafson (Phy. Ed.)

Toby Kvalevog (Phy. Ed.)

Kelly Gorvin (Phy. Ed.)

Amy Campbell (Phy. Ed.)

Jessica Moats (Band)1314

Marcus Aulie (Choir) 1307

Charles Carlson (Band) 1314

Leslie Zander (Orchestra) 1310


firstname.lastname@isd181.org

(e.g. jonathon.smith@isd181.org)



EIGHTH GRADE

(Teacher & Room #)


8B

Melissa Lund (English) - 1804

Jon Stolski (Geography) - 1806

Dalen Hodge (Science) - 1807

Danielle Bartz (Math) - 1805

Noelle Bussler (Sp. Ed.) - 1803

8C  

Bryce Gross (English) - 2818

Dave Pritschet (Geography) - 2816

Sandra Loney (Science) - 2815

Eric Jobe (Math) - 2817

Colleen Seevers (Sp. Ed.) - 2819

8D

Misty Jobe (English) - 2804

Brett Gross (Geography) - 2806

Dan Wilhelm (Science) - 2807

Sarah Wettstein (Math) - 2805

Sara Ehalt (Sp. Ed.) - 2803


Specialist/Resource Teachers

Deirdre Mahoney (Spanish)

Grant Haglin (PLTW) - 2408

Sherry Wiltse (FACS) - 2405 & 2407

Kara Hall (Art) - 2406

Joe Pohlkamp (PLTW) - 1404

Angela Bahr (Sp. Ed. DCD) - 1819

Nellie Ghazaryan-Diemer (nellie.ghazaryandieme for email) (DCD)

JoDee Moen (Sp. Ed. LEC) - 1407

Tana Johnson (Sp. Ed. EBD) 1405

Elaine Gilbertson (Speech/Lang)

Lisa Salo (Speech/Lang) 2419

Toby Kvalevog (Phy. Ed.)

Kelly Gorvin (Phy. Ed.)

Amy Campbell (Phy. Ed.)

Brian Gustafson (Phy. Ed.)

Marcus Aulie (Choir) - 1307

Charles Carlson (Band) - 1314

Jessica Moats (Band) - 1314

Leslie Zander (Orchestra) - 1310