FMS Grade Level 5/6 Teams

To email a staff member, use the names listed below and this email convention:



FIFTH GRADE

(Teacher & Room #)


5A

Robin Knutson (Science) - 1515

Lori Larson (Language/Social) - 1517

Heidi Johnson (Language/Social) -1516

Amy Oothoudt (Math) - 1518

5B

Owen Trout (Science) - 1507

Michele Albright (Language/Social) - 1506

Bryan Barber (Math) - 1502

Gina Czech (Language/Social) - 1504

5C

Elizabeth Harrison (Science) - 2515

Kaarin Hanske (Math) - 2517

Jennifer West (Language/Social) - 2516

Laurie Wig (Language/Social) - 251

5D  

Brian Stark (Science) 2507

Terri Ebinger (Math) - 2506

Brenda Sannes (Language/Social) - 2502

Kathryn Almen (Language/Social) - 2504


Specialists/Resource Teachers

Jana Stroot (Multimedia) - 2602

Debra Binggeli - (Sp. Ed.) - 5A - 1503

Angela Halverson (Sp.Ed.) - 5B   - 1519

Lowell Comstock (Sp. Ed) - 5C - 2519

Angie Curran (Sp. Ed) - 5D - 2503

Todd Person (Sp. Ed) - 2416

Corry Lund(Sp. Ed.) 1422

Katrina Powers (DCD Sp. Ed) - 1523

Leah Sparks (DCD Sp. Ed) - 1423

Nellie Ghazaryan-Diemer (nellie.ghazaryandieme for email) (DCD)

Elaine Gilbertson (Speech/Lang)

Lisa Salo (Speech/Lang)

Lucy Swanson (Music) -1311

Leslie Zander (Orchestra) - 1312

Grant Gmeinder (Phy. Ed)

Leah Rasmussen - (Phy. Ed.)

David Stengrim - (Phy. Ed.)

Brian Gustafson - (Phy. Ed.)

firstname.lastname@isd181.org

(e.g. jonathon.smith@isd181.org)



SIXTH GRADE

(Teacher & Room #)


6A

Timothy Peabody (Science) - 1615

Angela Jelinksi (Math) - 1617

Shane Jordan (Social/Reading) - 1619

Katharine Olson (Social/Reading) -1618

6B

Danielle Patrick (Science) - 1607

Daniel Bzdok (Math) -1605

Lisa Lindley (Social/Reading) -1604

Amy Aus (Social/Reading) -1606

6C

Robert Gessell (Math) - 2617

John Zemke (Social/Reading) 2616

Susan Taatjes (Social/Reading) 2618

Amy Holm (Science) 2615

6D

Robert Martin (Math) - 2605

Paula Rossum (Reading/Social) - 2606

Brian Wallace (Science) - 2607

Melissa Duffney (Reading/Social) - 2604


Specialist/Resource Teachers

Layne Danielson (Multimedia) 2525

Jana Stroot (Multimedia) 2602

Sara Lembcke (Sp. Ed.) 6A - 1623

Wendy Gammello (Sp. Ed.) 6B - 1603

Tanya Johnston (Sp. Ed.) 6C - 2418

Tracy Bluth (Sp. Ed.) 6D- 2603

Corry Lund(Sp. Ed.) 1422

Todd Person (Sp. Ed.) - 2415

Leah Sparks (DCD Sp. Ed) - 1423

Katrina Powers (DCD) 1523

Nellie Ghazaryan-Diemer (nellie.ghazaryandieme for email) (DCD)

David Stengrim (Phy. Ed.)

Grant Gmeinder (Phy. Ed.)

Lucy Swanson (Choir) - 1307

Charles Carlson (Band) - 1314

Jessica Moats (Band) - 1314

Leslie Zander (Orchestra) 1310

Elaine Gilbertson (Speech/Lang)

Lisa Salo (Speech/Lang) 24190